Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, no array or string given in /home/semme/domains/kakava.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Beno Šarkos išmintis: mamutai, falai ir knygos

Judesio, dar kitaip vadinamas fizinis teatras turinį išreiškia vizualiomis priemonėmis. Norint jį suprasti, verbalinė išraiška čia mažai gelbsti. Reikia stebėti  ženklus, suprasti simboliką ir pasikliauti intuicija. Būtent to prireikia stebint originalius Beno Šarkos režisuojamus bei atliekamus spektaklius. Jei bent kiek pažįstate šį kūrėją ir jo kūrybą, jūsų neturėtų labai nustebinti ir premjerinis jo spektaklis „Vabi Sabi Vasabi“, vykęs „Menų  spaustuvėje “.

B. Šarka ir šįkart liko ištikimas pats sau ir savo  kūrybos formai. Nors apibrėžti tą formą vis dėlto nėra taip paprasta. Taip pat nėra lengva suprasti, ką gi alternatyvaus teatro meistras norėjo pasakyti. Jau vien žaismingas dzenbudistiniu paradoksu dvelkiantis pavadinimas galėtų sukelti įvairių interpretacijų, tačiau norėtųsi iš karto peršokti į paties spektaklio turinį.

Siužeto konstravimo priemonėmis tampa Butoh šokio technikoje naudojami gamtiniai elementai, tokie kaip molis, vanduo, ugnis. Sukeldami asociacijas jie nukelia žiūrovą į archajiškus laikus, kai laukuose ganėsi mamutai, o pasaulėžiūra buvo grindžiama galios principu – viską apspręsdavo fizinis pranašumas. Falo kulto atsiradimas pakeitė istoriją ir lėmė patriarchato suklestėjimą. Tai buvo įpinta į kultūrą, įšventinta ritualais, kanonizuota filosofijoje ir galiausiai amžiams įrašyta knygose. Ant peilio ašmenų užaugo išminties medis, kurio pamatas – pranašumas.

Tačiau spektaklio pabaigoje iškyla klausimas, kartu atskleisdamas spektaklio esmę  – kiek galima išlaikyti pranašumą, kai esi.. vienas. Iliuzija griūna, o kartu su ja ir tariamos išminties vedama drąsa. Kai nežinai atsakymo į egzistencinį klausimą, tampi vienišas ir bejėgis svetimame pasaulyje. Belieka slėptis.

Visgi  nepaisant šios interpretacijos nuoseklumo (kuris toks gali atrodyti tik man), B. Šarkos teatro filosofijai negalima taip paprastai uždėti rėmų. Kiekvienas pamatęs šį spektaklį gali jame įžiūrėti vis kažką kita ir galbūt…nei vienas nebus teisus arba visi bus vienodai teisūs. Galbūt prie egzistencinio nušvitimo galima priartėti ne metaforų ieškojimo ir simbolių interpretacijos keliu, o tik per estetinės pagavos džiaugsmą! Ko jums ir palinkėčiau…

Facebook komentarai:

1 comment to Beno Šarkos išmintis: mamutai, falai ir knygos

  • MaraZmaz

    Tikrai įdomi interpretacija 🙂 O įžvelgt tikrai buvo galima daug ką 🙂 o vat dėl vienumo mintis ma jūsų labai :)))

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.